Při studiu Wyattových objevů jsem v souvislosti s objasňováním jeho nálezů přišel do kontaktu s mnoha dalšími fakty, které s těmito objevy úzce souvisí, neboť se vzájemně doplňují a navazují. V této souvislosti jsem zjistil, že někdejší starodávné město UR, z něhož vyšel patriarcha Abrahám (Abram) se nemůže nacházet tam, kde ho klade geograficky dnešní věda a náboženské příručky. Jelikož se tímto tématem prakticky nikdo nezabývá, neboť se asi tato věc považuje roky za objasněnou, pokládal jsem za užitečné, abych i tento názor stručně na těchto svých webových stránkách představil a vysvětlil.
K našemu pátrání si potřebujeme určit body, o kterých víme s určitostí 100%, že jsou pravdivé a taky co byla. Jako první bod si určíme KANÁN, o kterém s jistotou víme, že se nacházel v dnešním Izraeli. Jde o zemi původně nížinaté krajiny ležící při Jordánu, později přenesené na celou krajinu západně od Jordánu (1.Moj. 12:5, 16:3, 23:2.19, Joz. 14:1, Sd. 1:9, Ž. 135:11). Kultura v zemi se vyvíjela pod vlivem sousedních říší Egyptské a Babylonské.
V „Nové encyklopedii Britanica“ je o městě Urfa uvedeno následující: „Město leží na úrodné rovině Cháran, ze tří stran obklopené vápencovými kopci… Nejstarší tradice spojují toto místo s legendárním králem Nimrodem a muslimské legendy jej spojují s rodným místem Abrahama; uvádí se, že jeskyně pod Urfskou citadelou je místem narození Abrahama. Moderní jméno města je odvozeno z někdejšího aramejského jména, Urhai.“
Všechna výše uvedená místa se měla nacházet na pláni v oblasti Sinear. Je možné tuto oblast identifikovat i dnes, o 4000 let později?
Původ jména „Kaldejec“ se ztrácí v nejasnostech. Biblické texty zmiňují Kaldejce v různých oddílech, např. Štěpán je zmiňuje ve své obhajobě, která začíná příběhem Abrama (Sk. 7:1-53). Útok Kaldejských na Joba je zaznamenán v knize Job 1:17. Další zmínky nacházíme v knize Daniel v příběhu o Nabuchodonozorovi, babylonském králi, který obléhal Jeruzalém. Po dobytí Jeruzaléma vybral Nabuchodonozor několik Židů, mezi nimiž byl i muž, který se stal prorokem Danielem, aby byli vyučeni písemnictví a jazyku Kaldejců (Dan. 1:1-7).
Od jezera Van na západ, přijedeme do Diyarbakiru, měděného města. Sestupujeme z hor a přejíždíme přes rozlehlou rovinu. Krajina je plochá jako placka, narušená jen malými vyvýšeninami na místech, kde kdysi ležela menší města. Kaldejci, kteří v 612 př.n.l. získali vládu nad Babylonem, sem přišli z Araratských hor. Bible mluví o Uru v Kaldeji jako o Abrahámově rodišti. Většina lidí dnes věří tradičnímu pohledu, že Abrahámovo rodiště je Ur, který byl nalezen a vykopán v jižním Iráku. Proto se také logicky domnívají, že Kaldej je situována dole v Babylonu, kde vládl král Nabuchodonozor (605 – 562 př. Kr.). Kaldejci ale původně přišli odsud – z Araratských hor.
Biblické texty zmiňují, že Jozue stanovuje přibližné určení Uru Kaldejského, když se v Sichemu mnohem později obrací na izraelský lid …
Co by tím Bůh sledoval, pokud připustíme, že Ur je v jižním Iráku, aby putovali nejdříve na sever do Cháranu, který leží v jižním Turecku, a potom zpátky na jih do Kanánu? Cesta by tudíž vedla nejdříve z jihu Iráku na sever do Turecka a potom opět zpět na jihozápad do Kanánu. Pokud by jsme připustili existenci Uru v Iráku, byla by nejjednodušší trasa cesty přímo na západ přes dnešní Jordánsko, Sýrii a do Izraele, jak ostatně vedly i tehdejší obchodní trasy. Ale z předchozích kapitol vyplývá, že Cháran se nachází v jižním Turecku, tudíž by trasa z jihu na sever a potom opět na jihozápad byla nesmyslná.
Háran leží blízko Syrských hranic. Tam se Abraham uchýlil po tom, co unikl z Uru. To jméno je odvozeno od Abrahámova nejstaršího bratra Hárana. Také Laban, Rebeka, Ráchel a Lea z toho místa pocházeli. I další místa v okolí dodnes nesou jména Abrahámovy rodiny. Např. Terach – Táre, Serug (Sürüç) – Sárug, Cháran – Háran atd.
Dnes je Háran jen větší vesnicí, ale kdysi to bývalo hlavní město, které jako takové ustanovil Assyrský král. Háran byl strategicky situován u řeky Balikhu, která vtéká do Eufratesu a město také leží na silnici mezi Ninivem a Karkemišem. Za městem jsou zříceniny university, kterou zničila řecká armáda Alexandra Velikého, když převzal vládu nad Perskou říší. Je tu velké, vydlážděné nádvoří, obklopené troskami zdí se studnou uprostřed a se stovkami vytesaných kamenů a sloupů, které byly také zničeny. Pravděpodobně tuto školu založil Abrahám. Lze se odvolat na Abrahámovu návštěvu starého Noeho v knize Jašerově, aby získal moudrost od něho a z hvězd. Ať už tomu tak bylo či ne, škola, ta první universita na světě, tu byla založena kolem 2000 př. Kr. a měla styky s Egyptem.
Existuje velký počet náznaků, které společně významně podporují domněnku, že dnešní Urfa v jihovýchodním Turecku byla Ur Kaldejský v němž žil Abram a jeho předci a který později na své cestě do země Kanán opustili. A proto věřím, že Ur, ze kterého vyšel Abraham, je právě toto turecké Şanliurfa. Vedou mne k tomu popsaná fakta. Zde je nyní shrnutí některých indicií:
Urfa se nachází na pláni. Dvě místa na této pláni se nazývají Çinar a Sinjar. Ur kaldejský se musel nacházet na sinearské pláni a ta zde evidentně je. Dochovaly se i nápisy a pojmenování.
Sponzoring a dary
Sponsoring und Spenden
Sponsorship and donations